Експертиза ювелірних виробів - Посібник (Пономаренко Г.О.)

3.4.10. малахіт

Малахіт — один із найкрасивіших мінералів.

За виразом О. Є. Ферсмана, це "камінь яскравої соковитої, життєрадісної і разом із тим шовковисто-ніжної зелені". Його забарвлення являє собою палітру зелених тонів від світло-зеленого з блакиттю (бірюзового) до густого темно-зеленого кольору. Назва цього мінералу походить від грецького «malaxit» — мальва, забарвлення листя якої схоже на колір малахіту.

Текстура малахіту різноманітна: стрічкаста, струмиста, концентрично-кругова, променисто-зірчаста з чергуванням шарів різного кольору.

Виблиск малахіту скляний до алмазного, спостерігається плеохроїзм — від безбарвного до темно-зеленого. Твердість — 3,5—4; щільність — 3,9—4 г/см3.

Малахіт на зламі має шовковистий відлив, колір риски — блідо-зелений.

При нагріванні малахіт втрачає воду і стає чорним, при взаємодії із соляною кислотою розчиняється з виділенням вуглекислого газу.

Справжню популярність малахіт отримав наприкінці XVIII ст., коли були знайдені величезні поклади на Уралі. Відкрито також значні родовища в Заїрі, на півдні Австралії, у США, однак за красою візерунка малахіт цих родовищ не може конкурувати з уральським. У зв'язку з цим малахіт з Уралу вважається найдорожчим на світовому ринку.