Експертиза ювелірних виробів - Посібник (Пономаренко Г.О.)

3.4.4. опал

Опал — твердий природний гідрогель двоокису кремнію, є одним з найбільш відомих ювелірних каменів (назва від санскритського "благородний камінь"). В країнах Сходу опал — камінь відданості та надії. Головною властивістю каменю є опалесценція — здатність випромінювати послідовно різні промені під дією сонячного світла, про яку писав ще Пліній Старший. Опалесценція викликає різноманітну гру кольорів, у зв'язку з чим розрізняють:

східний опал з карпатських родовищ з плямистою опалесценцією на вогняному фоні;

котяче око — найрідший і найдорожчий різновид, з концентрично-зональною опалесценцією в зелених тонах;

царський опал з темно-червоним ядром, смарагдово-зеленою обвідкою і незабарвленою зовнішньою зоною;

джиразоль — напівпрозорий блакитний або блакитно-білий з червоно-золотистою опалесценцією;

вогненний або полум'яний опал — червонуватий або оранжевий з вогняними відблисками;

-           лейкозос — молочно-зелений опал з опалесценцією в зелених та кармінних тонах.

Цікавими є й звичайні опали, що не мають опалесценції, зокрема, кахолонг (фарфороподібний опал), ніжно-зелений, рожевий, молочний, смолистий опали. В наш час в усьому світі користується популярністю дерев'янистий опал, що часто зберігає малюнок текстури дерева.

Найбільш яскрава гра кольорів виникає в чорних опалах, що мають опалесценцію неповторної краси. Твердість опалу — 5—6,5; показник заломлення — 1,435—1,470, виблиск скляний, щільність — 1,9—2,3 г/см3 , крихкий. Частіше використовується як виробний камінь.

В ультрафіолетових променях може спостерігатися біле, зеленувато-блакитне світіння, у вогненних опалів — жовте, червоне, коричневе світіння. 95\% видобутку припадає на Австралію, відомі родовища в Чехії, Мексиці, Гондурасі, США, в Українських Карпатах, на Камчатці в Росії. Найкраща колекція опалів зберігається у Відні.