Нарисна геометрія - Підручник (Римар О.М.)

4.4. особливі прямі площини

 

На особливі прямі площини накладаються дві умови: вони повинні належати до довільної площини та бути особливо розташованими відносно

площин проекцій.

Горизонталь площини – пряма h, яка належить до довільної площини та паралельна до площини  1П, при цьому  2h // x, 1h // ha.

Фронталь площини – пряма f, яка належить до довільної площини та паралельна до площини  2П, при цьому  1f // x, 2f // fa .

Профіль площини – пряма p, яка належить до довільної площини та паралельна до площини  3П , при цьому  2p// z, 1p // y, 3p // pa.

Лінія найбільшого схилу  s до однієї із площин проекцій  - пряма, яка належать до довільної площини  та перпендикулярна до однієї із трьох особливих прямих цієї площини.

Лінія найбільшого схилу до фронтальної площини проекцій перпендикулярна до фронталі своєї площини.

Лінія найбільшого схилу до горизонтальної площини проекцій перпендикулярна до горизонталі своєї площини.

Лінія найбільшого схилу до профільної площини проекцій перпендику-

лярна до профілі  своєї площини.

 

Тут термін  “профіль”, аналогічно до термінів  “ горизонталь ” та

“ фронталь ”, є словом жіночого роду. 

 При виконанні проекцій особливих прямих площини  на рис. 20, 21 використано правило належності прямої до площини, тобто точки 1,2 належать до площин  β, g , d, а сліди Hf  та Нs, Fs належать до площини α  і  відповідно. Крім того, використано властивості особливих прямих, які описані в п. 3.1.

Фронтальну проекцію горизонталі  2h  площини  β проводимо через точки 1,2 паралельно до осі  х , після чого за горизонтальними проекціями цих точок знаходимо горизонтальну проекцію горизонталі 1h  (рис. 20,а).

Горизонтальну проекцію фронталі  1f  площини  α  проводимо довільно, але паралельно до осі  х, при цьому Hf   є слідом фронталі  f  і точкою її перетину із слідом  hα площини  α, тому фронтальна проекція фронталі  2f  проходить паралельно до  фронтального сліду  fα   площини α  через  фронтальну проекцію сліду фронталі  2Hf  (рис. 20,б).

Для побудови профілі  p  в площині  g(a//b) проводимо перпендикулярну до осі х  лінію, проекції точок 1,2 якої будуть належати до відповідних проекцій профілі  p (рис. 20,в). Така лінія задовольняє усі вимоги до профілі площини  g(a//b).

Для побудови лінії найбільшого схилу s1 до горизонтальної площини  проекцій  в площині  s  (рис. 21,а) проводимо перпендикулярну до сліду  hα   лінію, сліди якої H  та  F  належать до слідів fs , hs відповідно площини s, проекції точок 1,2 якої будуть належати до відповідних проекцій профілі  p. Фронтальна проекція лінії найбільшого схилу   2s1  пройде  через фронтальні проекції слідів  H  та  F. 

 Для побудови лінії найбільшого схилу s2  до фронтальної площини  проекцій  в площині  d  (рис. 21,б) проводимо перпендикулярну до фронтальної проекції фронталі  2f   лінію  2s2,  точки якої 1 та  2  належать до фронтальних проекцій  фронталі   f  та горизонталі   h відповідно площини d . Горизонтальна проекція лінії найбільшого схилу   1s2  пройде  через горизонтальні проекції точок   1 та  2. 

 

Рис. 20. Особливі прямі площини: h- горизонталь,  f- фронталь,  р- профіль

Рис. 21. Лінії найбільшого схилу: S1- до горизонтальної площини

проекцій, S2 - до фронтальної площини проекцій