Програма фахових вступних випробувань - Навчальний посібник

Курс "полІтична соцІологІя"

 

Тема 1. Політична соціологія: предмет, методи та концепції

 

Політична соціологія як наука і навчальна дисципліна. Предмет політичної соціології. Методи політичної соціології. Соціологія та політична соціологія. Політична соціологія та соціологія політики. Політична соціологія в системі суспільних наук. Основні категорії політичної соціології. Соціальне як категорія політичної соціології. Соціальні основи політики. Функції політичної соціології. Сучасні підходи до визначення предмета та структури політичної соціології як навчальної дисципліни. Педагогічні принципи викладання політичної соціології.

 

Карл Маркс – класова боротьба і політична влада. Макс Вебер – держава, легітимність і бюрократія. Дж.Ст.Мілль – теорія раціонального вибору. Вільфредо Парето – циркуляція еліт. Гаетано Моска – правлячий клас. Роберт Міхельс – політичні партії і демократія. Еміль Дюркгейм –  соціальний порядок без державної влади. Ральф Дарендорф – теорія конфліктів. Алексіс де Токвіль – громадянське суспільство і демократія. Йозеф Шумпетер – демократія і капіталізм. Ганна Арендт – тоталітаризм і суспільство.  Антоні Етціоні і Самюель Гантінгтон – цивілізація і громада. Сеймур Ліпсет і Стейн Роккан – сучасні партійні системи.

 

Тема 2. Суспільство, влада і держава.

 

Держава, суспільство і нація. Теорії виникнення  та функціонування держави. Ознаки держави. Форми Державного правління та устрою. Функції держави. Правова та соціальна держава. Автономія держави. Державний суверенітет. Мультикультурна держава загального достатку.

 

Соціальні основи влади. Теорії та концепції влади. Влада в сучасній державі. Політична влада і управління. Ресурси влади. Суб’єкти і об’єкти влади. Поділ влади як механізм стримувань і противаг. Межі політичної влади і її підконтрольність у сучасному суспільстві. Рівні політичної влади. Панування  і його джерела. Легітимність панування та її соціальні основи. Типи легітимного панування.

 

Бюрократія як соціальний феномен.  Бюрократія як адміністративна організація урядової системи. Організаційна структура і поведінка адміністративних установ у взаємовідносинах між виконавчою, законодавчою та судовою владами. Еволюція наукового вивчення феномена бюрократії: Барнад, Вебер, Брем і Гейтс, Крозьє, Кіерт, Мач, Даунс, Сімон, Міллер, Таллок.

 

Тема 3. Соціальна стратифікація і політичний простір.

 

Сутність та основні концепції соціальної стратифікації. Соціальна стратифікація і політика. Соціальна стратифікація і політична соціологія Екстраполяція соціальних нерівностей на політичний простір. Соціальна стратифікація і політична культура. Проблема узгодження декларованої політичної рівності та фактичної соціальної нерівності у демократичних суспільствах. Соціальна стратифікація і політичні ролі.  Етнічна стратифікація як різновид соціальної та її вираження у політичному просторі. Теоретичні моделі владної стратифікації сучасних постіндустріальних суспільств. Партійність як складова соціальної позиції за Вебером.

 

Поняття еліти. Співвідношення понять „політична еліта” і правляча еліта”. Причини існування еліти. Основні елітологічні парадигми. Еволюція у поглядах на еліту (Маківелі, Моска, Парето, Міхельс). Ціннісні теорії еліт – В.Ронке. Х.Ортега-і-Гасет, В.Липинський, Д.Донцов.  Демократичний елітизм С.Ліпсета і  Р.Даля. Концепції плюралізму еліт (С.Келер, Д.Рісмен).

 

Тема 4. Політична культура: свідомість, цінності та ідеологія

 

Визначення політичної культури. Політична культура як сукупність політичних орієнтацій, переконань, цінностей і вірувань. Політична культура як соціальна практика і політична поведінка. Характеристики політичної культури. Складові політичної культури: свідомість, цінності, норми, поведінка, ідеологія.

 

Ментальність, соціально-демографічний вимір політичної культури. Політична культура як історичний досвід і пам’ять суспільства. Типи політичної культури. Географічні детермінанти політичної культури.

 

Політичні цінності у структурі політичної культури. Система політичних цінностей і її взаємозалежність від соціально-політичних детермінант. Особливості процесу формування системи цінностей. Ідеологія у суспільстві. Типи ідеологій. Підходи до розуміння місця ідеології у політичному житті суспільства.

 

Тема 5. Політична культура: участь і поведінка соціальних суб’єктів у політиці.

 

Поняття політичної участі. Політична активність, її передумови та прояви. Пасивна політична участь: а) участь у виборах, у референдумах, у мітингах; б) право бути обраним у представницькі органи влади; в) рядове членство у партії. Активна політична участь: а) участь у партійній діяльності на рівні активістів, лідерів партій; участь у організації і діяльності суспільно-політичних рухів, нерядових суспільно-політичних організаціях, акціях протесту; б) участь у формуванні і здійсненні урядової політики, місцевого самоврядування; заміщення політико-адміністративних посад. Політична поведінка: сутність, типи, характер. Складові та формотворчі чинники політичної поведінки. Фактори політичної поведінки: ментальні, соціально-психологічні, політичні, економічні, ситуаційні.

 

Вибори та  поведінка виборців і основні виборчі системи. Теорії виборчої поведінки. Чинники виборчої поведінки: ментальні, політичні, ціннісні, економічні, соціально-психологічні, ситуативні. Маніпулювання свідомістю виборців. ЗМІ у контексті формування поведінки виборців.

 

Література для вивчення курсу

 

Питання для контролю з курсу „Політична соціологія”

 

Політична соціологія як наука і навчальна дисципліна

Предмет та об’єкт політичної соціології: основні підходи та представники.

Політична соціологія та її співвідношення з іншими науками.

Функції політичної соціології.

Видатні соціально-політичні мислителі і їх внесок у політичну соціологію

Теоретичні моделі політичної соціології

Методологія дослідження соціального контексту політики.

Соціологічні теорії держави і влади

Основні сучасні парадигми політичної соціології

Соціологічні теорії та соціальні основи походження і сутності держави.

Розвиток соціальних основ держави і її еволюція до сучасного стану.

Держава і суспільство: співпраця чи протистояння

Держава і нація.

Влада як основний елемент організованого суспільства.

Основні соціологічні теорії і теоретики влади  і панування.

Соціальні основи панування в сучасній державі.

Механізми контролю політичної влади суспільством.

Бюрократія як соціальне явище.

Соціальна стратифікація і її екстраполяція на політику.

Влада як фактор політичної стратифікації. Поняття політичної стратифікації.

Типи ієрархізації суб’єктів політичного простору.

Інституалізація політичних нерівностей.

Корпоративізм, клієнтелізм, популістське лідерство.

Етнічна стратифікація і її вияв у політичному просторі.

Поняття політичної еліти.

 Еліта і маса.

Еволюція поглядів на еліту.

Сучасні елітологічні теорії.

Поліархія, плюралізм еліт і демоелітна теорія.

Соціальні основи політичного лідерства.

Соціологічний підхід до дослідження політичної культури

Політична свідомість.

Політичні цінності та орієнтації як складові політичної культури

Політична ідеологія.

Історична пам’ять та ментальність у політиці.

Особливості політичної культури сучасного українського суспільства.

Маса як соціальна категорія і суб’єкт політики.

Основні риси масової політичної свідомості.

ЗМІ і масова політична свідомість: взаємозалежність і взаємозв’язок

Соціологічні методи вивчення масової політичної свідомості.

Поняття інтересу та мотиву в політиці.

Поняття груп інтересів, форми та рівні їх участі у політиці.

Соціальні основи виникнення та діяльності політичних партій та суспільно-політичних рухів.

Нові суспільно-політичні рухи у країнах Заходу.

Особливості виникнення та функціонування партій та суспільно-політичних рухів у пост-соціалістичних країнах.

Сутність виборів і основні типи виборчих систем.

Основні теорії виборчої поведінки.

Фактори та детермінанти поведінки виборців.

Маніпулювання свідомістю виборців і ЗМІ.

Вибори і поведінка виборців в Україні.

КУРС "ПОЛІТИЧНІ КОНФЛІКТИ"

 

Тема 1. Предмет і методи науки про конфлікти

Об'єкт і предмет науки про конфлікти. Поняття і сутність конфлікту; можливі дефініції. Основні завдання теорії конфліктів як науки: вивчення конфліктів, попередження і врегулювання конфліктів на практиці, поширення конфліктологічних знань у суспільстві. Теорія конфлікту і прикладна конфліктологія.

Міждисциплінарний характер конфліктологічних знань. Основні підходи до вивчення конфліктів. Системний підхід. Методологія і методи теорії політичних конфліктів. Методологічні принципи дослідження конфліктів. Об'єктивні і суб'єктивні методи. Рівні вивчення конфліктів: фундаментальний-теоретичний, "теорії середнього рівня", емпіричний. Емпіричні методи дослідження конфліктів. Універсальна схема опису конфлікту. Етапи аналізу конфліктів. Програма конфліктологічного дослідження.

Становлення конфліктології у сучасній Україні: проблеми і перспективи.

 

Тема 2. Генеза уявлень про конфлікт

Конфлікти в історії людства. Ранні уявлення про конфлікт: Конфуцій, Геракліт, Епікур, Платон, Демокріт. Природа людини і конфлікт у концепції Аристотеля. Уявлення про конфлікту середні віки: Климент Олександрійський, Аврелій Августин, Тома Аквінський. Розвиток уявлень про конфлікт в епоху Відродження: Н.Макіавеллі, Е. Роттердамський.

Активізація інтересу до дослідження конфліктів у Новий час. Теоретичні і прикладні аспекти вивчення конфліктів у філософії Ф. Бекона. "Теорія суспільного договору": суспільство, держава і конфлікти. "Природний стан" суспільства - мир чи війна? Гегель про позитивну роль конфліктів у розвитку суспільства. Розвиток суспільства у XIX ст. і зміна поглядів на конфлікт. Теорія Т. Мальтуса і "соціальний дарвінізм": конфлікти в контексті боротьби за існування.

Вивчення конфліктів у період становлення соціології. Роль конфліктів у соціологічній теорії К. Маркса. Конфліктологія і марксизм. Проблематика конфлікту в соціології М. Вебера. Конфлікт і девіантна поведінка у соціології Е.Дюркгейма. "Соціологія конфлікту" Г.Зіммеля. Розгляд конфліктів у "теорії еліт" (В.Парето, Г.Моска). "Чиказька школа" і її внесок у вивчення конфліктів.

 

Сруктурно-функціональний підхід (Т.Парсонс): конфлікт як "соціальна патологія". Становлення конфліктологічної парадигми вивчення суспільства. Теорія "функціонально-позитивного конфлікту" Л.Козера. Р.Дарендорф і його погляди на конфлікт. "Загальна теорія конфлікту" К.Боулдінга. Сучасні концепції вивчення конфліктів.

 

Тема 3. Конфлікт як явище соціального життя

Соціальна природа конфлікту. Конфлікт і протиріччя. Об'єктивні фактори виникнення конфліктів. Організаційно-управлінські, соціально-психологічні й особистісні причини конфліктів. Виникнення конфлікту і стадії його розвитку. Передконфліктна стадія. Конфліктна ситуація. Інцидент, розвиток і ескалація конфлікту. Врегулювання конфлікту і післяконфліктна стадія.

Сторони (учасники) конфлікту, їхній ранг і ресурси. "Навколишнє середовище" і її вплив на конфлікт. Структура і функції конфлікту. Позитивні і негативні функції. Основні види конфліктів і сфери їхнього виникнення. Проблеми класифікації і типології конфліктів. Концепції типології конфліктів. Типологія конфліктів Р.Даля. Типологія конфліктів К.Боулдінга. Типологія конфліктів А. Раппопорта.

Соціальні конфлікти в умовах сучасного українського суспільства.

 

Тема 4. Особливості виникнення політичних конфліктів і методи їх налізу

Конфлікти і влада. Політична стабільність і конфлікт. Роль і місце конфлікту в політичних відносинах. Поняття і сутність політичного конфлікту. Джерела виникнення політичних конфліктів. Розходження інтересів, цінностей і цілей як передумови конфлікту. Потреби людей у політичних конфліктах. Проблеми ідентичності і політичні конфлікти. Особливості політичної комунікації і політичні конфлікти. Ідеологічні аспекти конфлікту. Конфлікти як інструмент політики.

Методологія вивчення політичних конфліктів: загальне й особливе. Конкретно-історичний і культурно-цивілізаційний підходи до вивчення конфліктів. Структурно-функціональний підхід. Порівняльний аналіз політичних конфліктів. Соціологічні і психологічні методи.

 

Тема 5. Типологія, динаміка, структура і функції політичних конфліктів

Типологія політичних конфліктів. Внутрішні і міжнародні конфлікти. "Горизонтальні" політичні конфлікти в рамках існуючого політичного режиму. "Вертикальні" політичні конфлікти: статусно-рольові і "режимні". Антагоністичні і неантагоністичні конфлікти. Конфлікти цінностей, конфлікти інтересів, конфлікти політичних культур.

Етапи розгортання політичного конфлікту. Проблема легітимності в політичному конфлікті. Політичні конфлікти і політичні кризи.

Специфіка і закономірності політичної боротьби, її структура. Форми і методи політичної боротьби. Політична влада як предмет конфлікту. Технології досягнення й утримання політичної влади. Сторони і тло політичного конфлікту. Учасники політичних конфліктів: держави, етноси, політичні партії й еліти. Громадська думка як фактор розвитку політичного конфлікту. Роль ЗМІ у політичному конфлікті. Функції політичних конфліктів.

 

Тема 6. Попередження політичних конфліктів

Стратегія попередження політичних конфліктів. Конфліктний моніторинг. Прогнозування і "рання діагностика" конфліктів. Часткове і повне запобігання конфлікту. Раннє попередження і вирішення конфлікту. Встановлення і підтримка миру як основа врегулювання конфлікту. Превентивна дипломатія в міжнародних конфліктах.

Технології ініціювання і стимулювання політичних конфліктів як один з елементів соціального управління. Конфлікт і підтримка згуртованості організації. Сприятлива ситуація і провокування конфліктів однією із сторін.

 

Тема 8. Політичні конфлікти у сучасній Україні

Вітчизняна традиція політичних конфліктів: особливості виникнення конфліктних ситуацій і виходу з них. Конфліктний потенціал сучасної Українию Співвідношення позитивних і негативних аспектів впливу конфліктів н політичний процес. Трансформація суспільно-політичної системи і динамік "осьового" політичного конфлікту. Конфлікти в період перебудови (1986-199 p.). Конфлікт "гілок влади" і їх вирішення: причини й уроки.

Перехід    до    ринкової   економіки    і    політичні    конфлікти:    боротьба олігархічних угруповань. Конфлікти інтересів, цінностей і цілей. Конфлікти структурі центр-регіони.

Співвідношення конфлікту і консенсусу в українській політиці. Прогнозування перспектив розвитку сучасних політичних конфліктів.

 

Тема 7. Інституалізація політичних конфліктів

Інституалізовані і неінституалізовані конфлікти. Встановлення чіткої процедури врегулювання конфлікту. Нормативні передумови інституалізації конфліктів. Підвищення ступеня керованості конфлікту.

Політична інституалізація конфлікту, її особливості. Упорядкування претензій і вимог учасників конфлікту. Здійснення принципу "максимального знання". Динаміка процесу політичної інституалізації конфлікту: від стихійного стану до організованого. Протиріччя політичної інституалізації конфліктів, її позитивні і негативні наслідки.

 

Тема 9. Особливості виникнення і розвитку етнополітичних конфліктів у сучасному світі і Україні.

Поняття етнополітичного конфлікту. Етнос як суб'єкт політики. Підходи до ивчення етносу в контексті конфліктології. Націоналізм і його вплив н процеси міжетнічної взаємодії. Причини виникнення і фактори розвити етнополітичних конфліктів, їх динаміка. Типи етнополітичних конфлікті: Складність врегулювання конфліктів з етнічним компонентом. Основі концепції інтерпретації етнополітичних конфліктів. Роль етнополітични конфліктів у сучасному світі.

Передумови      виникнення      міжнаціональних      конфліктів     у      СРСР. Етнополітичні конфлікти на пострадянському просторі. Етнічний фактор процесах суверенізації. Протиріччя державної політики в сфері регулювань міжетнічних відносин.

Історичні   передумови   виникнення   конфліктів.   Етнічна   строкатість   $ потенційна   передумова   етнополітичних   конфліктів.   Релігійний   фактор конфліктах. Розгляд конфліктів у руслі концепції С. Гантінгтона. Сепаратизм зовнішньополітичні    фактори    в    конфліктах.    Загальне    й    особливе етнополітичних конфліктах: порівняльний аналіз.

 

Тема 10. Насильство в політичних конфліктах

Природа насильства: основні підходи. Насильство в політичних взаємодіях. Межі застосування примусу в державній політиці. Сила, насильство і терор як засоби політичного протиборства. Війна і військова сила в політичних конфліктах. Застосування примусу при врегулюванні конфліктів. Співвідношення цілей і засобів.

Механізми обмеження насильства в політичних конфліктах. Філософія ненасильства (Л. Толстой, М. Ганді).

 

Тема 12. Третя сторона у врегулюванні конфлікту

Поняття "третя сторона у врегулюванні конфлікту", "посередництво", "надання "добрих послуг", "спостереження за ходом переговорів", "арбітраж". Основні завдання і засоби впливу третьої сторони. Еволюція третьої сторони при врегулюванні конфліктів. Труднощі і проблеми при здійсненні посередницьких послуг. Вимоги до посередника. Методологія, методика і процедури медіації конфліктів.

Різноманіття видів посередництва. Офіційне посередництво держав і міждержавних організацій і його роль у сучасному світі. Форми офіційного посередництва. Дискусія про роль ООН у врегулюванні конфліктів. Посередницька діяльність регіональних організацій (ОБСЄ, ОАЄ, СНД і ін.). Можливості й обмеження офіційного посередництва.

Зростання ролі неофіційного посередництва в сучасному світі. Форми неофіційного посередництва. Можливості й обмеження в діяльності неофіційних посередників. Проблема взаємодії двох видів посередництва. Специфіка фасилітації.

 

Тема 11. Теоретичні напрямки дослідження і практична діяльність із врегулювання конфліктів

Співвідношення науки і практики врегулювання конфліктів. Поняття "врегулювання конфліктів", "вирішення конфліктів", "управління конфліктами", "попередження конфліктів".

Держави і локальні конфлікти. Міжнародні урядові і неурядові організації і локальні конфлікти.

Рівні конфліктного протистояння.

 

Тема 13. Переговори як засіб врегулювання конфлікту

Переговори   як   наукова   і   практична   проблема.   Теоретичні   роботи з переговорного    процесу.    Тенденції   у    вивченні    переговорів.   Закордони дослідницькі   центри.   Розвиток   вітчизняних   досліджень   із   переговорів застосування на практиці наукових розробок.

Структура    і    функції   переговорів.    Переговори    в    конфлікті    і    при співробітництві сторін. Переговорні стратегії, їхня розробка і застосування на практиці.   Стадії  переговорного   процесу.   Підготовка   переговорів.   Стилі тактика ведення переговорів. Прийоми, використовувані в рамках спільного вирішення проблеми. Співвідношення тактичних прийомів і функцій.

Рівні переговорів. Багатосторонні переговори і їхні особливості. Переговори на вищому рівні.

 

Тема 14. Технології державного врегулювання конфліктів у демократичному суспільстві

Конкуренція в демократичному суспільстві і принцип "рівних умов". Стратегії компромісу і консенсусу в державній політиці. Правова держава як арбітр і гарант справедливості при врегулюванні конфліктів. Правові методи врегулювання конфліктів. Компроміс як спосіб досягнення згоди.

Вибори і референдуми як засіб вирішення конфліктів. Вибори: конфлікт із нульовим чи з ненульовим результатом? Гарантії прав меншості і підтримка політичної стабільності. Модель громадянської демократії у роботі А.Лійпхарта "Демократія в багатоскладних суспільствах".