Програма фахових вступних випробувань - Навчальний посібник

Курс «ІсторІя та теорІя демократІЇ»

 

Розділ І. Демократія: зміст і її становлення

Тема 1. Демократія: поняття і людський вимір

 

Етимологічні визначення демократії. Предметна сфера та історичний вимір демократії. Нормативний та емпіричний підходи до демократії.

Критерії та принципи демократії, їх взаємозв'язок. Пряма, плебісцитарна і представницька демократії.

Закономірності розвитку демократії. Особливості демократії різних історичних епох. Форми і моделі демократії.

 

Розділ II. З історії демократії. Древня демократія і демократія середньовіччя

Тема 2. Історичні типи демократії, їх періодизація. Афінська демократія як класична форма демократії

Первісна (родова), "потестарна" демократія як перша історична форма прямої демократії, її риси. Демократичні начала організації управління. Функції суспільної влади. Процес емансипації індивідуальної свідомості та її конфлікт з родовою організацією.

Військова демократія. Ієрархізація системи військової демократії.

Вплив традицій потестарної і військової демократії на появу демократичних держав у Стародавній Греції і Стародавньому Римі.

Афінська демократія. Особливості афінської демократії як класичної форми демократії. Становлення афінської демократії, основні етапи її розвитку.

Політичні реформи Солона. Розвиток афінської демократії, її інституалізація при правлінні Клісфена. Раціоналізація інститутів демократії в реформах Перікла.

Причини кризи афінської демократії. Уроки афінської демократії. Оцінка та критика афінської демократії (Сократ, Платон, Г.Гегель, Й.Шумпетер).

Зародження та еволюція демократії в Стародавньому Римі. Масові політичні рухи за свої права. Гракханський рух у захист римської демократії.

Особа римлянина та можливості її участі в політичному житті. Причини появи так званих "нових людей" (homines novi), соціальна база цієї групи.

Історичне значення римської демократії. Виродження римської демократії.

Теоретики римської демократії: Марк Туллій Ціцерон, Сенека, Еиіктет.

 

Тема 3. Східна деспотія і "східна демократія". Економічні, соціальні і духовні основи "східної демократії""

Східна деспотія: основні ознаки. Китайський варіант азіатської деспотії: даосисти і конфуціанці, моїсти і легісти. Джерела і зміст демократичних традицій на Сході.

Елементи демократії в Стародавньому Китаї. Розвиток демократичних принципів управління в Стародавній Індії.

Основні історико-правові джерела Стародавньої Індії: трактат про політику "Артхашастра" і "Закони Ману".

Індійські гани і сангхі - самобутні історичні форми "східної демократії-". Економічна, соціальна і духовна основи "східної демократії".

Тема 4. Розвиток демократії в епоху середньовіччя

"Вічева демократія". Народні збори (віче) як основний політико-владний елемент. Спрощеність процедури прийняття рішень. Нобілітет (Німеччина). Комунальний рух у Франції. Розвиток місцевого самоврядування. Велика Хартія вольностей 1215 р. в Англії. Міські комуни в Італії. Інститут запрошення на посаду подеста. Християнство і народовладдя. Моральні заповіді християнства.

Розвиток демократії в прадавні часи і добу феодалізму на території сучасної України. Місце і роль основних соціальних груп у суспільстві. Громади як осередок демократичного вирішення важливих суспільних питань. Елементи обмеження панування феодалів і створення певних гарантій для нижчих верств населення давнім звичаєвим правом (закон Руський). Правове закріплення суспільних відносин в "Руській правді".

 

Тема 5. Класична форма демократії Нового часу

Питання вироблення механізму захисту особи, її майна, фізичної недоторканості і свободи від аристократично-монархічного свавілля (Н.Макіавеллі, Дж.Локк, Т.Гоббс). Рівність, справедливість, свобода, суверенітет народу, пряма участь у реалізації "верховної влади" Ж.Ж.Руссо. Демократичний ідеал Т.Джефферсона.

 

Тема 6. Політичні цінності і демократія

Суб'єктивні компоненти політики. Цінності-цілі: гідність людської особистості, добробут, безпека, порядок, справедливість, рівність, свобода, відповідальність, легітимність, толерантність, злагода, здатність до компромісів. Ісая Берлін "Дві концепції свободи".

Цінності-засоби: влада як "здатність досягнення інших цінностей" (К.Дойч); "розподіл соціальних цінностей" (Д.Істон); "можливість реалізації власної волі" (М.Вебер).

Мир як цінність, як умова реалізації всіх цінностей демократичного суспільства, збереження основної цінності - людини.

Реформа як поступовість перетворень.

 

Тема 7. Громадянське суспільство і демократія

Громадянське суспільство як теоретична концепція і соціальна реальність. Суть, структура, ознаки громадянського суспільства. Основні віхи історичної еволюції ідеї громадянського суспільства. Українські мислителі про розвиток громади та громадянського суспільства як основи суспільного прогресу і національної консолідації.

Становлення і розвиток громадянського суспільства в Україні. Проблеми формування середнього класу. Громадянське суспільство і правова держава. Ернест Гелнер про актуальність пари "держава - громадянське суспільство" в праці "Умови свободи".

 

Розділ III. Сучасні теорії демократії

Тема 8. Ліберальна теорія демократії

Традиційно-ліберальна теорія демократії. Демократія як відповідальне правління. Основи для прийняття відповідальних рішень. Конституційність і обмеженість політичного панування. Основні елементи концепції представницької демократії. Едмонд Берк та його звернення до виборців (1776 p.). А. де Токвіль - основоположник ліберальної теорії демократії. Праця "Про демократію в Америці". Проблеми демократії і людської свободи в праці Ф.А. фон Гаєка "Дорога до рабства". Проблеми ліберальної теорії демократії в політичній філософії Норберто Боббіо.

 

Тема 9. Колективістська (ідентитарна) демократія: теорія і практика

Теоретики ідентитарної демократії - Ж.Ж.Руссо, К.Маркс, В.Ленін, К.Шмітт. Критика ліберальних ідей. Суть органістичної теорії Ж.Руссо: народ може бути представлений сам собою, а не вибраними представниками. Тоталітарна спрямованість концепції демократії Ж.Ж.Руссо, її втілення в моделях "соціалістичної демократії".

"Соціалістична демократія". Гомогенність і цілісність спочатку робітничого класу, а згодом і всього народу; наявність у даних суверенів влади класового, загальнонародного інтересу, який усвідомлюється марксистсько-ленінською партією. Ради як механізм реалізації принципів колективістської демократії.

Риси колективістської демократії. Уроки колективістських експериментів.

 

Тема 10. Плюралістична теорія демократії (Девід Трумен, Роберт Даль, Гарольд Ласкі, Моріс Дюверже)

Елементи плюралізму в поглядах Ш.Монтеск'є. Дж. Медісон про поєднання принципу розподілу влади з американськими умовами: великими просторами і багатолюдністю. Ідея захисту інтересів меншості. Політичний процес як взаємодія груп і групових інтересів.

Основні положення теорії демократії Йозефа Шумпетера: суть демократичного методу; індивідуалізація політичного процесу; умови для нормального функціонування демократії.

Групи тиску і процес прийняття політичних рішень, його відкритість. Проблема дифузії влади. Слабкі сторони плюралістичної теорії демократії.

Культура плюралізму.

Теорія поліархії як варіант концепції плюралістичної демократії. Праця Р.Даля "Демократія та її критики". Інститути поліархії.

 

Тема 11. Елітарна теорія демократії.

Інші сучасні теорії демократії

Елітарна теорія демократії. Демократія - правління еліт.

Й.Шумпетер про демократію як конкуренцію потенційних лідерів за довіру виборців. Г.Моска про те, що влада може бути від народу, для народу, але не може бути влади самого народу. Сильні сторони елітарної демократії: чіткий розподіл праці, компетентність і відповідальність осіб, які приймають політичні рішення.

Недоліки елітарної демократії: бюрократизація і олігархізація влади; пріоритетний вплив на політику найбільш сильних груп інтересів; порівняно ширші можливості підкупу посадових осіб та інше.

Партиципаторна теорія демократії (К.Макферсон, Дж.Вольф, Б.Барбер): поєднання прямої демократії з демократією делегатів; контроль громадськості за діяльністю політичних лідерів; участь громадян не тільки у виборах своїх представників, а й у прийнятті рішень на референдумах, зборах, а й безпосередньо у прийнятті і реалізації політичних рішень, контролі за їх реалізацією.

Недоліки партиципаторної теорії демократії: низька ефективність прийнятих політичних рішень, зниження інстптутіійної відповідальності посадових осіб.

Плебісцитарна партійна демократія (М. Вебер).

Вертикальна модель демократії Дж. Сарторі.

Соціал-демократична теорія демократії.

Економічна теорія демократії.

Концепція «інтегральної технократії» М. Бунге.

 

Тема 12. Права людини в демократичному суспільстві

Понятя та історія прав людини.

Права людини у взаємовідносинах держави, суспільства, особи. Ідеї прав людини в Античності і Середньовіччі. Ліберальне трактування прав людини.

Права людини і проблема їх реалізації в сучасному світі. Типологія прав людини. Права людини, її обовязки та соціальна відповідальність. Громадянські і політичні права. Права людини як критерій гуманізму політики. Український варіант інституту омбудсмена.

Права людини у міжнародній політиці.

 

Тема 13. Права людини в історії українського народу

Права людини в прадавні часи і добу феодалізму. "Козацька демократія" і права людини. Демократизація державного і суспільного життя у період буржуазних революцій. Права людини в українських державах XX ст. Конституція України про права, свободи та обов'язки людини і громадянина.

 

Тема 14. Інститути демократії

Суть політичного інституту та форми його прояву. Політична демократія як система політичних і суспільних інститутів, в яких опредмечуються і реалізуються принципи, цінності демократичної культури. Інститути представницької і прямої демократії; органи законодавчої, виконавчої і судової влади; інститут права; політичні партії та інші громадсько-політичні організації, засоби масової інформації; система місцевого самоврядування.

Технології демократії: вибори: суть, принципи, функції. Голосування, плебісцити, референдуми, делегування повноважень, переговори, компроміси і т.д. Виборчі системи. Закон про вибори в Україні.Виборчий процес, його основні стадії. Виборча риторика. Проблеми громадського контролю на виборах.

 

Тема 15. Інститут парламентаризму, його функції

Змагальність політичних сил - передумова існування (функцінування) парламентаризму як політичного інституту. Суб'єкти політичної змагальності. Парламент як політичний інститут, його структура та функції. Парламентська опозиція, її типологія в залежності від критеріїв. Групи інтересів. Лоббі. Лоббізм як форма вираження і репрезентації вагомих інтересів у владних структурах.

Парламентаризм як інститут демократії - не ідеальна форма. Критика парламентаризму в західній та українській політичній думці. Становлення і розвиток парламентаризму в Україні.

 

Тема 16. Порівняльний аналіз сучасних моделей демократії

Суть методу порівняльного аналізу демократії. Конкурентні демократії: американська і західноєвропейська моделі, основні принципи і ознаки.

Англоєвропейська модель демократії, її характерні риси. Політична культура і демократія.

Швейцарська демократія співучасті. Специфічні риси французької моделі демократії. Український варіант моделі демократичного правління.

Ідентитарні моделі демократії. Спів-групова (сообщественная) модель демократії А.Лейпхарта. Циклічна модель демократії. Т.з. діалектична модель переходу до демократії С.Хантінгтона.

 

Тема 17. Засоби масової інформації і демократія

ЗМІ - як складова частина механізму функціонування демократії. Раціональний та емоційний вплив ЗМІ на інформаційний процес. Правила відбору матеріалів в ЗМІ. Способи поширення інформації: послідовний і фрагментарний. Мас-медіа і громадська думка.

Політичне маніпулювання і шляхи його обмеження. Соціальні міфи як основа маніпулювання. Способи маніпулювання та його межі. Свобода інформації і цензура. Вільна преса та її роль у демократичних країнах. Плюралізм джерел інформації. Журналістська етика.

 

Тема 18. Демократія в глобальному контексті

Демократія як загальний напрям глобального розвитку. Демократія XXI ст. Умови демократичного розвитку: економічні та соціальні передумови демократії. Політична і громадянська культура як основа демократії. Релігія і демократія.

Здатність демократії пристосовуватися до різних національно- культурних умов. Сумісність демократії з східними культурами (Японія, Китай). Про виживання і керованість демократії у незахідному світі. Китайська модель реформування тоталітарної політичної системи.

Тема 19. Перехід до демократії в посткомуністичних

країнах

Суть процесу демократизації як процесу конституювання елементів демократії. Суперечності в процесі демократизації суспільства. Основні групи посткомунітичних систем. Риси політичних систем посткомуністичних країн.

 

Тема 20. Український шлях до демократії

Радикальні зміни у розвитку політичної системи України. Розвиток України як демократичної, правової, соціальної держави. Труднощі демократизації українського суспільства: псевдопарламентаризація; парадокси надмірної партизації; нерозвинутість громадянського суспільства.

Українське суспільство як плюралістичне суспільство за національними, мовними та ідеологічними, релігійними критеріями.

Орієнтація України на консенсусну модель демократії.