Експертиза технології виготовлення напоїв та ви­явлення фальсифікації - Навчальний посібник (Петрова І.А.)

4.6. шляхи фальсифікації та виявлення підробок коньяку

 

Коньяк може бути фальсифікований шляхом часткової або повної заміни коньячного спирту харчовим етиловим чи технічним спиртом. Крім того, можливе розведення або повна заміна коньячного спирту забарвленою водою.

До спеціальних засобів і способів фальсифікації належать:

– заміна коньячним спиртом з невеликим терміном витримки;

– заміна спиртованим розчином чаю; забарвлення коньячного спирту настоєм чаю;

– заміна спиртовим настоєм рослинної сировини з високим вмістом дубильних речовин (дубової стружки, шкарлупи волоського горіха й ін.).

Основним методом виявлення фальсифікації є органолептична оцінка смаку та букету. При цьому слід мати на увазі, що виявити тонкі підробки можуть лише дегустатори, які мають знання, навички та досвід у цьому напрямку роботи, є фахівцями з коньяків та коньячних спиртів. Найбільш повний і достовірний аналіз якості коньяків проводять за допомогою газової чи рідинної хроматографії, інших інструментальних методів аналізу.

Грубу фальсифікацію, до якої відносять забарвлення етилового спирту чи горілки настоєм з чаю, може визначити і споживач, обізнаний у різних марках коньяків. У цьому випадку напій, хоча і набуває кольору, близького до натурального коньяку, за смаком і букетом значно від нього відрізняється.

За органолептичними показниками (смак і букет) від коньяку відрізняються настойки на рослинній сировині, які вміщують підвищену кількість дубильних речовин. Смак та букет цих напоїв, виготовлених без тривалої витримки, має грубі відтінки, які не притаманні натуральному, навіть ординарному, коньяку.

До фальсифікації коньяку можна віднести і ті способи, які були розглянуті для фальсифікації горілки.