Експертиза технології виготовлення напоїв та ви­явлення фальсифікації - Навчальний посібник (Петрова І.А.)

3.4. виявлення фальсифікації лікеро-горілчаних виробів

 

Існують загальні засоби і способи фальсифікації лікеро-горілчаних виробів, до яких відносять часткову чи повну заміну харчового спирту технічним, повне чи часткове розведення спирту водою.

До специфічних засобів і способів фальсифікації відносять такі, як застосування синтетичних барвників, ароматизаторів, заміна натуральних компонентів рецептури на сурогати або синтетичні речовини, інші замінники, які імітують органолептичні властивості і харчову цінність лікеро-горілчаної продукції.

Знайти ознаки фальсифікації можна органолептичним, фізичними чи хімічними методами аналізу.

Найбільш доступні прийоми визначення доброякісної продукції можливі за зовнішніми ознаками. Насамперед, необхідно переконатися в дійсності продукції, зажадавши в продавця сертифікат відповідності або його копію, яка повинна бути завірена органом з сертифікації. Інформація про напій у документі (назва, завод-виготовлювач, дата випуску партії і т.д.) повинна цілком збігатися з маркуванням на етикетці, контретикетці і пробці пляшки (упакування). Інформація на ковпачку й етикетці повинні також цілком збігатися. Ковпачок «під гвинт» не повинний провертатися, а при перекиданні вміст пляшки не повинний витікати.

Етикетки повинні бути наклеєні без перекосів, бути чистими, виготовлені з доброякісного паперу, а інформація – відповідати вимогам нормативних документів.

Існує кілька простих хімічних методів виявлення фальсифікації лікеро-горілчаних виробів. Найчастіше фальсифікують настойки шляхом заміни натуральної сировини (плодів, ягід, коренів, трав) на синтетичні барвники й ароматизатори, підсолоджувачі, гліцерин і т.п.

Синтетичні барвники виявляються додаванням будь-якого лужного розчину (аміаку, соди) в обсязі, що перевищує обсяг напою. Різка зміна рН середовища призводить до зміни кольору натуральних барвників: червоного – на грязно-синій, фіолетового – на червоно-бурий. Якщо виріб має жовте, жовтогаряче чи зелене забарвлення, то після додавання лугу їх необхідно прокип'ятити. Натуральні барвники – каротин, каротиноїди, хлорофіл – руйнуються, жовтий і жовтогарячий кольори напою зникають, а зелений перетворюється у бурий чи темно-зелений колір. Забарвлення синтетичних барвників в цих умовах не змінюється.