Проекти КПК та проблеми сучасного стану кримінально-процесуального законодавства - Матеріали науково-практичного семінару

Інститут пІдслІдностІ в кримІнально-процесуальному правІ украЇни

 

На протязі останнього десятиріччя була активізована робота вчених – процесуалістів, викладачів вищих навчальних закладів, практичних працівників - всіх, кого турбує стан кримінально-процесуального законодавства у напрямку створення нового кримінально – процесуального кодексу України. З метою вдосконалення кримінально-процесуального законодавства держави та чіткого правозастосування його правових норм обмірковуються різноманітні питання, чимало правових норм змінюється та уточнюється, з нової точки зору осмислюються інститути кримінально - процесуального права України.

Серед існуючих проблем кримінально-процесуального права України важливе місце займає проблеми встановлення підслідності кримінальних справ органами досудового слідства. Вирішити питання про підслідність – це означає вирішити, до компетенції якого органу досудового слідства відноситься проведення досудового слідства по конкретній кримінальній справі. Стаття 102 кримінально-процесуального кодексу України закріплює вичерпний перелік органів досудового слідства, якими є: слідчі прокуратури, слідчі органів внутрішніх справ, слідчі податкової міліції та слідчі органів безпеки. В свою чергу до статті 112 КПК України, що визначають родову підслідність, неодноразово вносилися зміни.

Однак, з урахуванням практичної сторони цього питання, діюче кримінально-процесуальне законодавство України, нажаль, не вказує чіткого правила про підслідність, тому й виникають труднощі такого плану: до кримінальної справи можуть в один і той же час застосовуватися правила про підслідність за родовою, територіальною, персональною ознакою та ін. Більш того на сьогоднішній час не існує методичних посібників для слідчих, котрі містили б у собі рекомендації, щодо визначення підслідності, порядку передачі кримінальних справ, та чітко не визначено, в які строки це повинно бути зроблено слідчим. Діючий кримінально-процесуальний кодекс України допускає вирішення спорів про підслідність (ст. 117), на відміну від проектів кримінально-процесуального кодексу, які спори про підслідність не допускають.

На сьогоднішній час немає чітко регламентованої методики застосування правових норм інституту підслідності органами дізнання та досудового слідства, що являє собою певну правову прогалину в кримінально–процесуальному праві України т, котру необхідно заповнити шляхом наукового вирішення питань, зв’язаних з визначенням підслідності та розслідуванням кримінальних справ. Це питання в кримінально-процесуальному праві України може бути вирішено на законодавчому рівні доповненнями до правових норм КПК, що регулюють підслідність, чітко регламентованих правил про підслідність, які будуть застосовуватися у певному порядку при вирішенні питання, до компетенції якого органу досудового слідства належить розслідування кримінальної справи.