Проекти КПК та проблеми сучасного стану кримінально-процесуального законодавства - Матеріали науково-практичного семінару

ОсобливостІ огляду трупа І освІдування потерпІлих при дорожньо-транспортних пригодах

 

На сьогодні масштаби дорожньо-транспортного травматизму в Україні значно випереджають аналогічні показники більшості країн світу. За останні п’ять років Україна безглуздо, через дорожньо-транспортні пригоди (ДТП), втратила майже 35 тисяч своїх громадян – здебільшого молодих і зрілих, у розквіті сил, тобто активних учасників дорожнього руху.

Аналіз статистичних даних засвідчує, що основними причинами дорожніх трагедій є грубе ігнорування вимог Правил дорожнього руху як водіями, так і пішоходами. Впродовж 2007 року в Україні було зареєстровано понад 277,5 тисячі ДТП, внаслідок яких загинула майже 9481 особа, а 77893 особи отримали травми. До скоєння автоаварій з тяжкими наслідками, перш за все, призводить керування транспортним засобом водіями у нетверезому стані, фатальні похибки під час обгону, виїзд на смугу зустрічного руху, порушення правил проїзду перехресть тощо [1, с 3].

Огляд трупа і освідування потерпілих при ДТП мають свої особливості. Взагалі це відноситься до пригод з транспортними засобами, які рухалися з великою швидкістю. Травми, отримані водіями, пасажирами неоднакові і залежать від швидкості руху транспортного засобу, від положення потерпілого в момент зіткнення його з транспортом, що рухається, від того, якою частиною транспортного засобу нанесено удар. Іноді при початковому зовнішньому огляді транспортну травму тяжко відрізнити від травми, завданої холодною зброєю.

Перш ніж почати безпосередній огляд трупа, необхідно зафіксувати позу трупа, взаєморозташування трупа з транспортним засобом, з навколишніми предметами, а також з різними слідами транспортних засобів. Після цього вимірюється відстань від трупа до слідів коліс транспортного засобу. Вимірювання проводяться від підборів, голови і від середини тулуба. Далі фіксується положення трупа відносно навколишніх місцевих предметів. Надалі ці дані можуть мати велике значення для розслідування ДТП.

Особливу увагу слід звернути на наявність (відсутність) на трупі і його одежі мастила, слідів, протекторів і відбитків інших частин транспортного засобу, яким міг бути нанесений удар, а на підошвах взуття – слідів ковзання.

Сліди ковзання на підошвах і підборах взуття утворюються від різких рухів по асфальту, бетону, щільному сухому ґрунті і мають вид прямолінійних коліс (при різкому гальмуванні) і дугообразних смуг (при обертальному русі).

Сліди ковзання на підошвах взуття не являються обов’язковою і достовірною ознакою транспортної травми і можуть виникнути в результаті різних причин, коли людина здійснює рухи, які супроводжуються тертям підошви взуття.

Вирішуючи питання про механізм травми, сліди ковзання слід розглядати лише в комплексі з усіма другими даними (ушкодження на потерпілому, на транспорті, вид і аналіз характерних нашарувань на транспорті, на одежі тощо).

Ретельне вивчення слідів ковзання і часток, що знаходяться в них, дозволяє отримати додаткові дані не тільки про напрямок ковзання, але й про місце наїзду, про відповідність його місцю, де був знайдений потерпілий, труп.

Травми, отримані людиною при ДТП, можуть бути результатом удару частинами транспортного засобу, результатом падіння з нього, результатом наїзду, переїзду колесами, результатом волочіння до полотна дороги днищем кузова, бортом або радіатором автомобіля тощо.

Слід відмітити, що при ДТП людина може отримати травму і не від транспортних засобів. Так, наприклад, якщо людина, яка зіткнулася з транспортним засобом, була відкинута на будь-яку іншу перешкоду, то на його тілі можна спостерігати ушкодження, характерні для дій тупого предмета. Пасажири, які знаходяться в транспортному засобі внаслідок наїзду на перешкоду можуть бути викинуті з нього; при цьому вони отримують різні травми від падіння на асфальт, каміння та ін.

Необхідно мати на увазі і випадки переїзду транспортного засобу через труп. Наприклад, коли злочинці, скоївши вбивство, переносять труп на проїжджу частину дороги, щоб приховати справжню причину смерті. Рідко, але все ж таки зустрічаються випадки переїзду людини, яка несподівано померла на дорозі. В таких випадках важливо з’ясувати, яким був стан здоров’я того, кого переїхав транспортний засіб, до смерті. Також необхідно встановити чи нанесені даними транспортним засобом ушкодження при життю або після смерті.

 

ЛІТЕРАТУРА: 1. Що може ДАІ без «кумівства»? Іменем закону.№3/2008. С.31. 2. М.Г. Богатырев Неотложные следственные действия при дорожно-транспортных происшествиях. Киев, 1967. С.94-97