Проекти КПК та проблеми сучасного стану кримінально-процесуального законодавства - Матеріали науково-практичного семінару

РозслІдування злочинІв вчинених органІзованою групою – особлива складна кримІнальна справа

 

В кримінально-процесуальному кодексі України (ст. 119 КПК України)1 передбачені випадки доручення проведення досудового слідства по кримінальній справі декільком слідчим. При цьому, як зазначається у цієї статті, якщо розслідування особливо складної справи доручається декільком слідчим, то про це зазначається в постанові про порушення кримінальної справи, або виноситься окрема постанова. Крім того, ця стаття передбачає призначення одного з цих слідчих старшим, він приймає справу до свого провадження і безпосередньо керує діями інших слідчих.

Аналізуючи цю норму права одразу постають два питання:

що слід розуміти під поняттям особливо складна кримінальна справа?

доручення розслідування кримінальної справи декільком слідчих – це слідча група?

Розглядаючи зазначені питання слід зауважити, що, як відомо, груповий метод застосовується при розслідуванні особливо складних кримінальних справ, але в кримінально-процесуальному законодавстві не говориться, які кримінальні справи треба відносити до цієї категорії. Водночас практикою визначені наступні критерії по яких можна визначити справу особливо складною, а саме, коли виникає необхідність:

- одночасно перевірити декілька версій про обставини злочину і осіб, що його вчинили;

- одночасно досліджувати значну кількість епізодів або засобів скоєння злочину;

- дослідження багатьох взаємозалежних діянь, скоєних на різних об’єктах у різних населених пунктах;

- виявити всіх учасників злочинної діяльності і притягнути до відповідальності велику групу суб’єктів злочинів;

У цьому випадку йде мова про ознаки, що свідчать про особливу складність кримінальної справи, які притаманні будь-якій кримінальній справі, незалежно від кваліфікації вчинених злочинів.

Другою ознакою, що свідчить про особливу складність кримінальної справи, може бути необхідність проведення значної кількості слідчих дій, виконати які у встановлений термін один слідчий явно не в змозі.2

Третьою ознакою,  що свідчить про особливу складність кримінальної справи є кваліфікація та характер вчиненого злочину. До них відносяться кримінальні справи про так звані «вбивства на замовлення», про бандитизм, злочині в сфері економіки, торгівлі людьми та інші.

Відносно створення слідчої групи слід звернути увагу на те, що в більшості регіонах України у випадках виникнення особливо складної кримінальної справи, начальник слідчого відділу (прокурор) виносить постанову про створення слідчо-оперативної групи, що на наш погляд є більш вдалим оскільки охоплює взаємодію декількох підрозділів.

В існуючих на теперішній час моделях кримінально-процесуальних кодексів розробники-науковці пропонують (і це є позитивним) статтю, яка передбачає створення, як слідчої групи, так і слідчо-оперативної групи, що є безумовно дуже необхідним насамперед тому, що на практиці існують випадки створення не слідчої групи, а слідчо-оперативної групи, що нажаль не передбачено нормами кримінально-процесуального законодавства.

Але питання про поняття особливо складних кримінальних справ остається відкритим. Проблема із затягуванням вирішення цього питання загострюється, коли мова іде про кримінальну справу про злочини, скоєні організованими злочинними групами або злочинними організаціями. Законодавець роз’яснює, що скоєння злочину організованою злочинною групою є злочин, якщо в його готуванні або вчинені брали участь декілька осіб (три і більше), які попередньо зорганізувалися у стійке об’єднання для вчинення цього та іншого (інших) злочинів, об’єднаних єдиним планом з розподілом функцій учасників групи, спрямованих на досягнення цього плану, відомого всім учасникам групи. Злочин визнається вчиненим злочинною організацією, якщо він скоєний стійким ієрархічним об’єднанням декількох осіб (три і більше), члени якого або структурні частини якого за попередньою змовою зорганізувалися для спільної діяльності з метою безпосереднього вчинення або особливо тяжких злочинів учасниками цієї організації, або керівництва чи координації злочинної діяльності інших осіб, або забезпечення функціонування як самої злочинної організації, так і інших злочинних груп.[3]

Аналізуючи кваліфікацію організованої злочинної групи та злочинної організації слід зазначити, що з метою встановлення об’єктивної істини по справі, дії слідчого при розслідуванні кримінальних справ цієї категорії повинні бути спрямовані на розроблення детальних планів виявлення та розслідування всіх епізодів злочинної діяльності шляхом проведення слідчих дій та оперативно-розшукових заходів, проведення заходів спрямованих на підрив економічної основи, притягнення до відповідальності всіх членів злочинних формувань та інше.

Тому, на наш погляд, однією із обов’язкових підстав визнання справи особливо складною, повинно стати наявність в діях винних осіб кваліфікаційної ознаки – організована злочинна група або злочинна організація. Крім того, це і є підставою для створення слідчо-оперативної групи, тому що об’єктивне розслідування цих справ, виявлення всіх епізодів злочинної діяльності та притягнення винних осіб до відповідальності, винесення по справі обвинувального вироку судом залежить від скоординованих дій слідчого та органу дізнання, які будуть узаконені законодавцем шляхом закріплення в кримінально-процесуальному законодавстві України понять особливо складана кримінальна справа та слідчо-оперативна група.