Експертиза пластичних мас під час розслідування злочинів у сфері економіки та екологічної безпеки - Посібник (Пономаренко Г.О.)

1.2. класифікація полімерів

Залежно від типу атомів у складі макромолекули полімери поділяють на органічні, неорганічні та проміжні між ними — елементоорганічні.

За походженням полімери поділяють на два підкласи: природні та синтетичні.

Кожен підклас поділяють на:

групи®підгрупи®сімейства®розряди®підрозряди®роди® види®підвиди.

За складом основного ланцюга полімери поділяють на групи:

гомоланцюгові (молекула складається з однакових атомів);

гетероланцюгові (в основному ланцюзі атоми різних елементів).

З гомоланцюгових (їх позначають також як ГМЦ) полімерів найбільш поширеними є полімери з атомами вуглецю (наприклад, поліетилен, полівінілхлорид).

Гетероланцюгові (позначають як ГТЦ) полімери поділяють на органічні, елементоорганічні та неорганічні. Найбільш поширеними є органічні ГТЦ-полімери, в яких поєднуються вуглець з азотом (поліаміди, амінопласти) та вуглець із киснем (поліуретани). В елементоорганічних полімерів атоми неорганічних елементів (кремній, цинк, магній, мідь та ін.) поєднуються з вуглецем в основному і бічному ланцюгах. Неорганічні полімери мають неорганічні основні ланцюги макромолекул і не містять вуглецю в бічних ланцюгах.

За способом отримання розрізняють наступні підгрупи:

полімеризаційні;

поліконденсаційні;

модифіковані природні.

За термічними властивостями полімери поділяють на два сімейства:

термопластичні (або оборотні) — це лінійні або роз­галужені полімери, здатні розм'якшуватися, плавитися під час нагрівання, а отже — змінювати форму. Також ці полімери можна повторно переробляти в інші вироби.

термореактивні (необоротні, реактопласти) переробляти шляхом нагрівання повторно вже не можна, оскільки вже під час первинного нагріву (спосіб отримання) ці полімери втрачають плавкість і розчинність.

 

За формою макромолекул розрізняють три підродини:

лінійні (атоми в молекулі витягнуті в довгі ланцюги);

розгалужені (ланцюг полімеру має бічні відгалуження);

зшиті (макромолекули сполучені поперечними зв'язками).

За регулярністю просторового розташування бічних ланцюгів полімери поділяють на два розряди:

стереорегулярні;

нерегулярні.

За ступенем кристалічності полімери поділяють на два підрозряди:

аморфні;

кристалічні.

На практиці більш важливою є класифікація полімерів за видами, для яких характерне більшою чи меншою мірою спільне групування атомів. Таким видами, наприклад, є поліефіри, поліаміди, полістироли та ін. Вид (найменування) полімеру зумовлений хімічною природою мономеру.

Підвид характеризується особливостями отримання. Наприклад: поліетилен високого, середнього і низького тиску; полістирол литий, удароміцний і спінений.