Експертиза пластичних мас під час розслідування злочинів у сфері економіки та екологічної безпеки - Посібник (Пономаренко Г.О.)

5.4. поліакрилати (акрилопласти)

У виробництві товарів широкого споживання знайшли широке застосування поліметилметакрилати, одержувані шляхом полімеризації метилового ефіру метакрилової кислоти. Меншим попитом на ринку користуються вироби з поліакрилонітрилу – іншого представника поліакрилатів.

5.4.1. Поліметилметакрилат

Поліметилметакрилат — це початково безбарвний, але легко забарвлюваний твердий пластик, достатньо легкий (щільність — 1,19 г/см3), що має високі показники прозорості (пропускає до 93\% видимих і до 87\% ультрафіолетових променів сонячного спектра).

Властивості

Пластик відзначається високою механічною міцністю, стійкістю до старіння, електроізоляційною здатністю, проте внаслідок невисокої твердості поверхня порівняно легко може бути подряпана.

Він фізіологічно нешкідливий, має непогані показники атмосферо- і хімічної стійкості (стійкий до води, спиртів, розчинників і мінеральних масел, розчинів лугів і кислот). Але розчиняється в ацетоні, хлорованих вуглецях.

Термічні властивості невисокі: спалахує поволі, горить яскравим полум'ям без кіптяви, з характерним потріскуванням.

Поліметилметакрилати випускаються у вигляді листового пластика, гранул, емульсій і розчинів. Світове виробництво становить близько 10\% усього випуску пластмас.

Застосування

Різновиди поліметилметакрилату широко застосовують для скління літаків, автомобілів, виготовлення посуду, ґудзиків, ювелірної галантереї, шкільного і канцелярського приладдя, деталей освітлювальної та медичної апаратури. З нього виготовляють розсіювачі світла для світильників, він добре імітує кришталь; ліхтарі, підфарники і відбивачі автотранспорту, світлофільтри, призми, лінзи, рекламне устаткування.

На основі дисперсій і розчинів готують лаки для обробки тканин, паперу, шкір і металів, а також клеї.

Самоотверджувані акрилопласти використовують для виготовлення зубних протезів, кришталиків очей.

5.4.2. Поліакрилонітрил (ПАН)

Це білий, у тонких шарах напівпрозорий полімер щільністю 1,15 г/см3, що має високу механічну міцність, хімічно і термічно стійкий.

Поліакрилонітрил стійкий до води, органічних розчинників, впливу кислот і лугів середньої концентрації, розчиняється в полярних розчинниках. Це термопластичний пластик, при t0 до 150°С властивостей не змінює, при вищій температурі (220—230°С) відбувається розм'якшення і деструкція.

Основна кількість поліакрилонітрилу переробляється в текстильне волокно — нітрон.